Bir sonraki


99-Varis çorabı üstüne mest giyip böylece ayağımı ıslatmadan abdest almamda sakınca olur mu?

1189 Görüntüleme
Lâlegül TV
102
Yayınlama Tarihi 19 Dec 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Varis ameliyatının ardından varis çorabı giymek zorunda kaldım. Bu çorap sadece ayak parmakları kısmında biraz açıklık bırakıyor diz üstüne kadar uzuyor, bu çorabın üstüne mest giyip böylece ayağımı ıslatmadan abdest almamda sakınca olur mu?

Öncesinde abdestini alıp, ayağını yıkayıp varis çorabını sonra giyip üzerine de mest giyecek olursa bu durumda varis çorabının yırtık olmasının önemi yoktur çünkü abdestli bir şekilde üzerine mest giymiştir. Bu durumda gün içerisinde (mukîm ise 1 gün 1 gece-24 saat) mest üzerine mesh yapabilir, abdestini bu şekilde alabilir. Mestin müddeti de giydikten sonra değil abdesti bozduktan sonra başlar.

“Ben mesti abdestsiz bir şekilde giydim, bunun üzerine mesh verebilir miyim” şeklinde suâl ediyorsa alttaki varis çorabını çıkartıp ayağını yıkaması veyahut o varis çorabının çıkartılması ayağa zarar veriyor mu bakılır. Bu zarar hastalığın veyâ tedâvî sürecinin uzaması şeklinde tezâhur edebilir. Bu durumda cebîre (bir yaranın üzerine sarılmış olan bir bez) kabilinden değerlendirilebilir. Gerek sargıyı çıkartamaması, gerekse çorabı çıkarmasının zarar vermesi gibi özürlendiğinden bunun üzerine mesh verebilir. Bunun üzerine mesh verebildiği gibi üzerine giyeceği ikinci bir şeye de mesh verebilecektir.

Bildiğimiz kadarıyla varis çorapları sabah giyiliyor gece de çıkartılıyor. Böyle düşünecek olursak bu kişi onu giymeden abdestini alır, giyer ve üzerine de mestini giyecek olursa bunda hiçbir sıkıntı olmaz, altı yırtık veyâ yırtık olmaması fark etmeyecektir. Netîcede mest üzerine mesh vermiş olacaktır. Bir ayağına mest giyip ötekine mesh vermemek ise olmayacaktır. Mest olarak değil de cebîre olarak mesh edecek olursa (altını yıkamasının özürlenmesinden dolayı üzerine mesh verecek olursa ) bu durumda diğerini yıkar çünkü orada böyle bir mâzeret yoktur. Bunda ise üzerien mesh verebilir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki