Bir sonraki


97-TOKİ kur'alarına katıldık, evi teslim almadık.Cayma hakkımız var.Devâm etmemiz uygun olur mu

1428 Görüntüleme
Lâlegül TV
102
Yayınlama Tarihi 28 Nov 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

TOKİ kur’alarına katıldık, evi henüz teslim almadık. Yakın zamânda Fatih Kalender Hocamız TOKİ'den belirtilen şartlarda ev almanın uygun olmadığını söylüyordu. Teslîm alana kadar cayma hakkımız var. Devâm etmek mi vazgeçmek mi daha uygundur?

Bizim bu konudaki ifâdelerimiz firma veyâ kurumla alâkalı değil doğrudan akid yapısında olan bir problemle alâkalıdır. Bu da semenin (satım bedelinin) mechûl olmasıdır. Hanefî mezhebine göre konuya baktığımız zaman akid ânında satım bedelinin belirgin olma şartı vardır. Bu sihhat şartıdır, bir alışverişin sahih olması için aranan olmazsa olmaz olan şartlardandır.

Satım bedelinin mechûl olması (belli olmaması) nizâya sebebiyyet vereceğinden, böyle bir potansiyel olacağı için akid başlangıç itibarıyla fâsid kabûl edilir. Bu bahsettiğimiz sistemde de maalesef bu sıkıntı olduğu için biz İsmâîlağa Fetvâ Kurulu olarak buna fetvâ vermiyoruz. Ancak bu konunun ictihâdî bir konu olduğunu da bilmemiz gerekir.

Burada mevcûdu kabullenmeme adına bazı noktalarda diretmenin gerekli olduğu kanaatindeyiz ki Elhamdülillâh bunun birçok yerde semeresini de görmedik değiliz. Elhamdülillâh “TOKİ meselesi de bundandır ki İnşaallâh aşılmış bir konu olarak ve bize aktarıldı” Rabbim devâmını getirsin. Bu kardeşimiz “bozayım mı bozmayayım mı” diyor. Biz bu konuda herhangi bir yönlendirme yapma konumunda değiliz. Neticede ictihâdî bir konudur.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki