Bir sonraki


97-Sabah namâzında sünneti kılmadan câmiye giden kişi İmâmın tekbîr aldığını görse ne yapmalı?

200 Görüntüleme
Lâlegül TV
54
Yayınlama Tarihi 28 Nov 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Sabah namâzında henüz sünneti kılmadan câmiye giden bir kişi İmâm Efendi’nin farzı kıldırmak üzere tekbîr aldığını gördüğünde ne yapmalıdır

Sabah namâzının sünneti müekked sünnettir. Hatta o derece müekked sünnettir ki öğle namâzının ilk sünneti müekked olduğu halde ondan daha kavî bir sünnettir. Bir insan keyfî olarak kıyâmı terk ederek (oturarak) nâfile namâz kılabilir. Nâfile namâzları böyle kılması her ne kadar sevâbının eksik olmasına sebebiyyet verse de sihhat açısından bir problem teşkîl etmez. Ancak sabah namâzının sünneti istisnâ edilmiştir. Bir insan keyfî olarak (herhangi bir mâzeret olmaksızın) kıyâmı yapabilecek imkânı (kudreti) olduğu halde ben oturarak bu namâzı kılmak istiyorum diyecek olsa bu kimsenin sabah namazının sünnetini kılmasına olanak yoktur, imkân yoktur.

Hiçbir sünnet namâz vakit geçtikten sonra kazâ edilmezken sabah namâzının sünnetinin kazâsı vardır. Öyle ki eğer kişi sabah namâzını farzı ile berâber kılamamışsa ve vakit de çıkmışsa öğle vaktindeki kerâhet vaktine kadar farz ile berâber sünneti de kazâ etmeli ama öğle vakti girdikten sonra artık o sünnetin kazâsı yoktur sâdece farzı kazâ edecektir. İmâm-ı Muhammed Rahimehullâh “kişi farzı velev ki kılmış olsa bile sâdece sünneti kılamamışsa bu kişi öğle vaktindeki kerâhet zamânına (öğle namâzından takrîbî olarak yarım saat öncesine) kadar sünneti kazâ etmelidir” diyor. İhtiyât sadedinde bu görüşle amel edilmesi güzeldir.

Eğer bu manzara sabah namâzının hâricîndeki diğer namâzlar için söz konusu olsaydı hiç şüphe yok ki direkt İmâma iktidâ etsin derdik. Daha sonradan o sünneti kılar. Eğer vakit kerâhet vaktiyse kılmayacaktır. Ancak sabah namâzı noktasında kitaplarımızda bu kişi için iki durum söz konusudur deniliyor. “Eğer sünneti kılmam durumunda İmâma yetişebilme ihtimâlim var mı yok mu” diye bakacaktır. İmâma yetişebilme imkânı (namâzın son rekâtı dahi olsa iyi hattâ teşehhüd dahi olsa eğer İmâma yetişebilme ihtimâli varsa bu sünneti aslâ terk etmemeli, câminin bir köşesinde önünden kimsenin geçmesine imkan vermeksizin sabah namâzının sünnetini kılar ve derhâl gider İmâma iktidâ eder.

Eğer sünneti kılarsa sabah namâzının farzını kaçıracak (selâma yetişemeyecek) ise bu kişi sünneti terk eder ve İmâma iktidâ eder. Farz bittikten sonra güneş doğana kadarki vakitte başka bir namâz kılınmayacaktır. Güneş doğup kerâhet vakti çıktıktan sonra (işrâk vakti girdikten sonra da) öğle namâzından takrîbî olarak yarım saat öncesine kadar İmâm-ı Muhammed Rahîmehullâh’ın görüşü doğrultusunda bu sünneti de kazâ eder. İmâma yetişebiliyorsa o zamân illâ ki bu sünneti kılmalıdır.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki