Bir sonraki


97-Câmiye vardığında İmâmın okuduğu secde âyetini namâzın dışında duyan bir kişi ne yapmalı?

165 Görüntüleme
Lâlegül TV
54
Yayınlama Tarihi 28 Nov 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Güneşin doğmasına 32 dakika vardı,. Ben câmiye vardığımda kâmet yeni bitmişti ve hemen sünnete durdum. Farza niyet ederken İmâm secde âyetini okudu. Ben secde âyetini namâzın dışında duydum. 1. rekâtta İmâm rükûdayken yetiştim. Namâzdan sonra ihtiyâten tilâvet secdesi yaptım. Bu durumda ne yapmamız gerekir?

İmâma uyduktan sonra İmâm daha önceden secde âyetini okumuşsa da önemli değildir. İktidâ edildikten sonra İmâm selâm verip namâzdan tamâmıyla çıkana kadar siz ona iktidâ etmek zorundasınız. İmâm Selâm verip namâzdan çıktıktan sonra kaç rekât kaçırmışsanız, kalktıktan sonra bunları tek başınıza kılacaksınız. Bu zamân zarfına kadar İmâma iktidâ etmek zorundasınız.

İmâm tamâmıyla namâzdan ayrılmadıkça kişi kaçırdığı rekâtları kılmak üzere ayağa kalkmayacaktır. Bu esnâda İmâm Efendi’nin yapmış olduğu kırâat varsa kırâatten kaynaklı olarak tilâvet secdesini İmâmla berâber yapar. Tilâvet secdesini işittiniz ama yapamadınız. Çünkü o esnâda siz sünneti kılıyordunuz. Bu durumda namâzdan sonra tilâvet secdesi yapmak gerekmez. Çünkü namâz içinde okunan tilâvet secdesi namâz dışında yapılmayacaktır.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki