Bir sonraki


97-Bir abimiz taksitle 100.000 TL veriyor ama “140.000 TL olarak geri alırım” diyor. Bu câiz mi?

247 Görüntüleme
Lâlegül TV
53
Yayınlama Tarihi 28 Nov 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

70.000 TL nakit paramız var, ev almak istiyoruz. Bankadan kredi çekmek istemiyoruz. 170.000 TL ev için 100.000 eksiğimiz var. Bir abimiz eksik olan 100.000 TL’yi taksitle veriyor ama “140.000 TL olarak geri alırım” diyor. Bu câiz midir, helâl olması için nasıl olmalıdır?

Şüphesiz bu teklif fâizdir. Burada murâbaha usûlüne gidebilirler. İki akid yapılmalıdır. Önce ürün ortaklaşa satın alınmalı ve daha sonradan kâr elde etmek isteyen kimse kendi hissesini üzerine kârını da eklemek sûretiyle “aylık olarak şu kadar ödemelerle ben bunu size sattım” diyerek ikinci bir alışveriş yapmalıdır. Böyle yapıldığı zaman o kişinin fark alması câiz olur. Çünkü netîcede bir ticâret yapmıştır bir mâl almış ve o mâlı satmıştır.

Almış olduğu mâl yekûn (bütün) bir mal da olabilir, bir malın hissesi de olabilir. Hisseli olarak aldığı malı peşin de satabilir vâdeli de satabilir. Satarken kârlı da satabilir, zararlı da satabilir. Netîcede bunlar hep alışveriş kapsamında değerlendirileceği için herhangi bir mahzûr lâzım gelmez, aynı sonuca ulaşabilir. Verdiği rakamı fazlasıyla karşı taraftan tahsîl edebilir ama helâl yoldan buna ulaşır.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki