Bir sonraki


95-Cum’a vakti internet satışından kazanılan para câiz midir?

240 Görüntüleme
Lâlegül TV
54
Yayınlama Tarihi 14 Nov 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Cum’a vakti internet satışından kazanılan para câiz midir?

İnternet hâdisesi biraz daha farklıdır. Çünkü bu sâdece o dükkana hasredilmiş değildir. Örneğin “Siz İstanbul'da bu siteye açmış olsanız bile işte Türkiye'nin en ücrâ köşesindeki bir kimse dahi oradan alışveriş yapabiliyor. Sizin burada cum’a saatidir ama orada cum’a saati değildir. Bununla berâber eğer imkân varsa en azından cum’a saatinde alışverişleri durdurabilmelidir. (Şu anda satış yapmamaktayız vs.)

Eğer o ürün sâdece cum’a farz olmayanlara hitâb eden bir ürün değilse konu ayrıca değerlendirilir. Diyelim ki sattığınız ürün kadınlara hitâb eden bir ürün ve ekseriyyetle onu alacak olan kişiler bayanlardır. Bayanlara da zâten cuma namazı farz değildir, böyle olduğu zaman bir ekseriyyet olacaktır, tıpkı hastanede bir kantin veyâ yol kenarında bir restoran işletmek gibidir ki böyle düşünülecek olursa o zamân olabilir, bir şey demeyiz. Çünkü ekseriyyet hitâb ettiği kişi cum’a farz olmayan kimsedir. Siz cum’a saatinde sitenizi açık dahi bıraksanız bu durum alışveriş yapmalarına mâni olmayacaktır.

Ürün genelde cum’a farz olan kişilere hitâb eden bir ürünse (otomobil parçası gibi) imkân varsa cum’a saatinde bloke ettirelim, durduralım. Buna imkân yoksa kişinin kendi açısından meseleye bakıldığı zaman “ben cum’a saatinde alışveriş yapmıyorum, cum’aya gidiyorum, benim açımdan alışveriş yapmam cumaya gitmeme engel değil” diğerlerini de men etme imkanım varsa yaparım böyle bir imkan da yoksa burada da yapılacak bir şey yoktur. Cum’a saatinde yapılan alışveriş bâtıl ve fâsid değildir. Mekrûh bir alışveriştir. Mekrûh bizim için bir hafiflik ifâde etmemelidir ancak mülkiyet ifâde eder. Helâl yoldan edilmiş bir mülkiyet olmaması hasebiyle hoş karşılanmaz, tasadduk etmesi tavsiye niteliğinde o kişiye söylenecektir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki