Bir sonraki


95-Biz muhâsebeciler en çok fâiz veren kamu bankası ile işlem yapıyoruz. Bizim sorumluluğumuz nedir?

247 Görüntüleme
Lâlegül TV
54
Yayınlama Tarihi 14 Nov 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Kamu şirketinde muhâsebe departmanında çalışıyorum. Şirketimiz belediye şirketi olup kamu şirketidir. Kamu şirketlerinin paralarını kânûnen kamu bankalarında bulundurma zorunluluğu var. Bundan dolayı da yöneticilerimiz vâdesiz hesaplardaki paraları vâdeli (fâizli) hesaplarda işletmek istiyor. Biz muhâsebeciler kamu bankalarında hangisi daha çok fâiz oranı veriyorsa o kamu bankasına vâdeli hesâp açılması ya da para aktarılması (aracılık, telefon görüşmesi, hesaplarına aktarılması, ta’lîmât yazısı hazırlama vb.) konularda işlemler yapıyoruz. Bizim fâizle ilgili sorumluluğumuz nedir?

Kişi bizâtihi kendi şahsı adına fâizli bir işlem yapmıyor ama çalıştığı kurum adına yapmış oluyor veyâ en azından âlet oluyor. Sebebiyyet olması hasebiyle elbette oradan bir vebâli vardır. Bildiğimiz kadarıyla devlete ta’alluk eden finans kurumları da vardır. Çok şükür bu güzel bir açılımdır. Biz her ne kadar finans kurumlarını külliyen tasvîb etmesek de her yaptıkları işlemin doğru olduğuna kanaat getirmesek de diğer fâizli bankalarla eşdeğer tutmanın da doğru olmayacağını söylemekteyiz.

Mâdem ki bunu bir bankaya yatırmanız gerekiyor, fâizli bankalara yatırmaktansa fâizsiz çalıştığını iddi’â eden katılım bankaları ki bu illâ devlet bankası olması gerekiyorsa bu yönde bir tercih yapılmasının gerekli olduğunu söyleriz. “Ben yine muhâsebe işlemi yapacağım ama hangi banka ile iş yapılacağına dâir bir hizmet yapmak istemiyorum” diyerek kendini farklı bir alana kaydırmasını tavsiye ederiz.

Hassâsiyyetimizi ön plana çıkarmamız açısından elimizden geldiği kadar mücâdele etmek zorunluluğumuz vardır. Hadîs-i Şerîf mûcebince “kim münkeri gördüğü zamân imkân nisbetinde eliyle, gücü yetmezse diliyle (lisânıyla) söylesin buna da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin.” Direkt “ben hemen çıkıyorum” şeklinde değil bir zorlama neticesinde belki bu hasleti komple kaldırabilirsin.

Bu doğrultuda kişinin gayret sarfetmesi ama bütün şartlara rağmen olmuyorsa ve bu günâh kendi eliyle oluyorsa yine biz çoluk çocuğunu mağdur edecek şekilde derhal orayı terk etsin diyemeyiz, böyle bir yetkimiz yoktur. Kendi bulunduğu çalıştığı alanı değiştirme noktasında elinden gelen gayreti sarf etmesini tavsiye niteliğinde bu kardeşimize söyleriz.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki