Bir sonraki


95-Ben diş hekimiyim. Zarûret olmadığı halde hastaya diş beyazlatma yaparsam günâha girer miyim?

220 Görüntüleme
Lâlegül TV
53
Yayınlama Tarihi 14 Nov 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Ben diş hekimiyim.Bâzı hastalar ağzında herhangi bir problem olmadığı halde dişlerini beyazlatmak için geliyor. Bu işlem câiz midir, ben bu işlemi zarûret olmadığı halde (estetik kaygısı vs.) hastanın istediği için yaparsam günâha girer miyim?

“Beyazlatma işlemi” birkaç şekilde yapılabiliyor. Bâzı kere diş üzerinde zamânla oluşan yemek veyâ diş taşlarını temizleme yoluyla yapılıyor ki keyfî bir uygulama dense de netîcede vücuda hâricî bir şeyin ilâve edilmesi veya var olanı çıkarmak değildir, bir temizliktir. Bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.

Bu parlatma bâzen üzerine bir kalıp (cilâ) sürülmesi ve onun suyun altına ulaşmasına engel olması veyâ dişi kesip üzerine porselen tarzında bâzı maddeler ile kaplama yapılması şeklinde keyfî olursa bu câiz olmaz. Netîcede ağzımızdaki dişi gusül abdestinde yıkamamız gerekiyor. Onu kesip diş üzerine başka bir madde yapıştırdığımız zaman alta suyun ulaşması mümkün olmayacaktır. Bu gusülde bize bir sıkıntıdır ama keyfî bir uygulama olmazsa problem değil, cebîre gibidir. Şer'i Şerîf onu sök illâ altını yıka demez.

Keyfî bir uygulama olursa o zamân bu keyfi uygulama gusül açısından bir sıkıntı doğuracaktır. Keyfî olarak var olan bir uzvunu kesmiş olacaksın. Hiçbir kimsenin buna yetkisi olmaz. O yüzden bu kardeşimize vereceğimiz yanıt böyle olmalıdır. Dişin beyazlatılmasına yönelik yapacağı işlem temizliğe yönelikse herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Şâyet oraya hâricî birtakım şeylerin ilâve edilmesi veya kesilmesi şeklinde câiz olmayan bir işlemse karşı tarafın herhangi bir ihtiyâcı olmadığı halde “o taleb ediyor ben yapayım” diyemez. Sebep olması yönünden bunu yapması uygun değildir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki