Bir sonraki


94-Ben bir adak adamıştım.Adakta “40 gün boyunca oruç tutacağımı” söylemiştim.Ne yapmalıyım?

168 Görüntüleme
Lâlegül TV
52
Yayınlama Tarihi 02 Nov 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Ben zamânında bir adak adamıştım. Adakta “40 gün boyunca oruç tutacağımı” söylemiştim. Niyet olarak kazâ orucu tutacağımı söylemiştim fakat bana “iki niyet olmaz” dediler. Şimdi ben ne yapayım?

Adakta (nezir) aranan şartlar vardır, bu şartlardan bir tanesi de ibâdetin bizâtihi (kendisinin) farz ve vâcib olmamasıdır. Bir insan “benim falan işim olursa bugün öğle namâzını kılacağım, falan işim olursa Ramazân-ı Şerîf ayında oruç tutacağım” dese bu adak geçerli değil, zâten bu kişiye farzdır. Kardeşimiz diyor ki; “Şu işim olursa kazâ oruçları tutacağım ben bunu kast etmiştim” diyor zâten kazâ yapacağını nezretmişse bu nezir geçerli bir nezir değildir çünkü zaten bunları yerine getirmesi, oruçlarını tutması bu kişiye farzdır. Farz cinsinden değil bizâtihi farz olan bir ibâdeti adamış olacaktır.

Kişi “falan işim olursa Ramazân'da oruç tutacağım demiştir veyahut benim falan işim olursa tutamadığım oruçların kazâsını yapacağım demiştir” arada hiçbir fark yoktur. Zaten farz olan bir ibadet olacağı için kişinin bu adağı de geçerli bir adak değil yerine getirmekte mükellef olduğu bir ibâdettir. Başka bir adak olarak “ben 40 gün oruç tutacağım” şeklinde mutlak bir oruç olarak söylediyse bu durumda “ben onları hem kazâma niyet edeyim hem de adağıma niyet edeyim” böyle olmaz. Çünkü o ayrı bir vâcib olacak, kazâya kalan oruçlar zâten sana farzdı, onları da yerine getirmen gerekecektir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki