Bir sonraki


93-GSM şirketlerinden taahhütlü cep telefonu almak câiz midir?

231 Görüntüleme
Lâlegül TV
52
Yayınlama Tarihi 26 Oct 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

GSM şirketlerinden taahhütlü cep telefonu almak câiz midir?

Burada ödemeyi şirkete veyâ bankaya çevirebiliyorsunuz. Ürünü bana 1500 liraya veriyorsunuz aylık ödemeyi ise A veyâ B bankası olarak gerçekleştiriyorsunuz. Eğer sisteme banka girmeyip direkt GSM şirketi ile olacak olursa bunda bir sıkıntı olmaz. Çünkü ben sizin müşterinizim ve sizin hattınızı kullanıyorum size de aylık ücret ödüyorum. Buna mukâbil bana diyorsunuz ki “2000 liralık ürünü benim şirketimde bir veyâ 2 yıllığına kalman şartıyla sana 1500 liraya veririm ama 2 yıl öncesinden çıkacak olursan sana hediye olarak verdiğim 500 lirayı geri alırım.” 2 yıl sonra ister çıkarsın ister çıkmazsın. Bu şart normalde akdin gerektirmediği bir şart olsa da bu şarta dâir günümüzde bir örf olduğu için akdi fâsid eden bir şart değildir.


GSM şirketi yerine bankaya ödediğim zamân siz bana belli sözleşmeler imzâlatıyorsunuz. O sözleşmelerin bâzısında ben bankadan bir nevî kredi çekmiş oluyorum. 2000 liralık bir ürünü normalde peşin olarak 1500 veyâ 1000 lira olarak kredisini çekiyorum ve bankaya ben bunu iki yılda 1500 ile 2000 lira olarak ödemeyi taahhüt ediyorum. Bu işlemleri banka ile birebir yapmıyorum size vekâlet veriyorum, siz benim nâmıma yapıyorsunuz ama netice itibarıyla ben bankadan kredi çekmiş oluyorum. Ürünü bir buçuk liraya bana satıp da banka da size direkt bir buçuk lira verdiyse problem değil ama ürünün fiyatı bir buçuk denildiği halde banka size bir lira vermişse ve ben bankaya bunu bir buçuk lira ödüyorsam o zaman o sözleşmelere tek tek bakmak lâzımdır. Sözleşmelerin içinde bankadan kredi çekme noktasında bir imzâ, bir geçerlilik söz konusu ise bu klasik bir kredi çekme işlemidir.

Burada uyarmamız gereken nokta şu; “GSM şirketleri ile yaptığınız anlaşmalarda borcu faturaya yansıtılmak sûretiyle direkt firmaya mı veriyorsunuz yoksa sizi farklı bir bankaya mı yönlendiriyorlar? Bu noktaya dikkat etmek gerekir. Bankaya yönlendiriyorlarsa illâ ki sözleşmeleri görmeniz, okumanız gerekir. Kredi çekme noktasında bir vekâlet veriyor musunuz, vermiyor musunuz? Yok eğer cihâzı firmadan satın alıyorum ve borcum da benim firmayadır. Sâdece taahhüt edilen süreden erken çıkmam durumunda kestiği o indirimleri benden tekrardan taleb ediyorsa bunda herhangi bir mahzûr lâzım gelmeyecektir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki