Bir sonraki


93-Babamızdan kalan malı paylaşırken vâr olup olmadığı bilinmeyen kardeşimizin hissesini ne yapalım?

178 Görüntüleme
Lâlegül TV
52
Yayınlama Tarihi 26 Oct 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Babamız yurtdışında evlendiğini ve bir erkek kardeşimiz olduğunu söylüyordu. Babamız vefât etti, kalan malı paylaşırken vâr olup olmadığını bilmediğimiz kardeşimizin hissesini ne yapalım?

Bu çocuk meşrû yoldan olan bir çocuk mu değil mi?” neseb noktasında bunu bilmemiz gerekir. Nikâhlı olduğunu veyâ adamın çocuğun nesebini kabûllendiğini varsayalım. Çocuğun müslümân olup olmaması noktasında gayrimüslim ve İslâmî olmayan bir beldede yaşıyor olması, mîrâstan mahrûm olma sebeplerinden bir tânesidir. Bütün bunlardan da öte zâten böyle birinin varlığı dahi şüphelidir, bu şekilde âhirete intikâl etmiştir.

Tavsiyemiz araştırma imkânları varsa araştırsınlar. Bütün bunlara rağmen somut bir bulgu söz konusu değilse babadan kalan malı o kardeş yokmuş gibi hisâb ederek kendi aralarında taksîm etsinler. Yarın öbür gün böyle biri kalkıp gelecek olursa da o zamânın şartlarına göre ne kadar pay almışlarsa, onun payı da ne kadara intikâl ediyorsa, o farkı ona verirler.

Babanın nesebi kabûl etmemesi ve ortada nikâh bulunmaması, mîrâsçı olmaya engel olacaktır. Nikâh olduğunu, kişinin o çocuğun nesebini kabullendiğini, düşünecek olursak da böyle bir kişinin varlığı bile daha kesin değildir. “Var mı, yok mu belli değildir, dolayısıyla muhtemel olan bir hükme binâ’en bir pay kenarda bekletilemez.” Dolayısıyla yokmuş gibi hisâb edilip dağıtılacaktır. Yarın öbür gün çıkarsa ona göre hüküm tekrardan şekillenecektir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki