Bir sonraki


92-Patronun yanında çalışan işçisine zekât vermesi câiz olur mu?

341 Görüntüleme
Lâlegül TV
55
Yayınlama Tarihi 20 Oct 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Patronun yanında çalışan işçisine zekat vermesi câiz olur mu?

Zekât mâlî bir ibâdettir. Zekât verecek olan kimsede bir takım şartlar arandığı gibi zekât verilecek olan şahısta da birtakım şartlar aranmaktadır. Bu şartların başında kişinin aslî ihtiyâcının haricinde nisâb mikdârı mala (takrîbî olarak 80-90 gram altın olup 82-84-96 grama kadar çıkabiliyor) sâhib olmaması gelir. Bu da Ömer Nasûhî Bilmen Efendi ilm-i hâlinde 96 ifâdesini kullanıyor. Kişi bu mikdâr paraya veyâ aslî ihtiyâcının haricinde bir mala sâhib değil ise başka hâricî bir durum da yok ise (zekat verecek olan kimsenin alt ve üst soyu değilse veyâ eşi değilse) zekât alabilir.

Bu kimselerin eğer zekât alabilme liyâkatları varsa, alt veya üst soy değilse kezâ aslî ihtiyâçlarının haricinde nisâba mâlik değillerse bu insanlar zekât alabilirler. Bu zekâtı verecek ister işveren olsun ister hâriçteki başka biri olsun. Zekât şüphesiz ibadettir. İbâdet olduğu için de niyet asıldır. Çünkü maksûd (kasdolunan) ibâdetlerde “niyet” o ibâdetin hem sıhhatinin sevâbı hem de sevâbın husûlü için gerekli olan bir şarttır.

Zekât veren kimse verdiği zekâttan hiçbir şekilde menfaatlenmemeli, kendisine oradan bir menfaat dönmemelidir. Şer-i Şerîf'te kişinin etrafındakilere öncülük vermesi tavsiye edilen bir şeydir. Benim komşum veyâ yakınımdaki kişi açken dışarıdaki insanlara değil öncelik ona benim himmet etmem ona yönelmem gerekecektir. Dolayısıyla bu kardeşimize de vereceğimiz cevap hukuksal olarak şartları yerine gelmesi hasebiyle sahih olacaktır ama buradan sen kendine aslâ ve aslâ bir menfaat çevirmemen gerekir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki