Bir sonraki


91-Borç ertelemek hangi durumlarda câiz olur?

316 Görüntüleme
Lâlegül TV
55
Yayınlama Tarihi 12 Oct 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Eşim ev alırken kardeşimden bir mikdâr borç almıştı, paranın bir kısmını da bir kurumdan aldık. Kardeşim “ödememiz bitince ödersiniz, isterseniz hiç ödemeyin” demişti. Nisan ayında kuruma olan borcumuz bitti ve kardeşime aylık belli bir mikdâr ödemeye başladık. Eşim kardeşimle konuşup 3 ay atlayıp 3 ay sonra tekrâr vermeye başlamak üzere rızâsını almış. Bunun sebebi ise kurban kesebilmek ve kısa bir tatil yapmak. Bu iki durum için borcumuzu ertelememiz câiz midir?

Aslında bu borcu veren kimsenin rızâsına taalluk eden bir şeydir. Kurban kesmek ona vâcib midir değil midir ayrıca değerlendirmek lâzımdır. Sorudan bu kişinin kurban kesmekle mükellef olup olmadığını anlayamıyoruz ama bunun ötesinde “çoluk çocuğu tatile götüreceğiz, istirâhat edeceğiz” diyor bu da bir masraf demektir. Bu masraflardan dolayı kayınçosundan mühlet istiyor. Kayınçosu da bu musâadeyi eğer gönül hoşnutluğu ile veriyorsa bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.

Efendimiz Aleyhissalât-u Vesselâm “Zenginin (ödeme imkânı olanın) borcunu ödemeyip, oyalaması zulümdür” buyuruyor . Kişiler kendince bir takım gerekçeler bulabilir ama gerekçelerin meşrû olup olmasını sorgulamak lâzımdır. Bunun da en güzel yolu alacaklı olan kimseye gidip hâlini ona arz ederek ondan mühlet istemektir, verirse ne âlâ vermezse o zaman borcunu ödeyeceksin.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki