Bir sonraki


89-Doktor tahlil istedi, bunun için de sperm vermek zorunda kaldım. Günaha girer miyim?

976 Görüntüleme
Lâlegül TV
55
Yayınlama Tarihi 07 Sep 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Varikosel hastası olan kişilerde % 70 kısırlık olduğu söyleniyor. Çocuk tedâvîsi için gittiğimiz doktor tahlil istedi, bunun için kişi sperm vermek zorunda. Hastaya bir kap veriliyor ve doldurup laboratuvara vermesi söyleniyor. Bunu istemeyerek yapmak zorunda olan kişiler günaha girer mi Bu işlemden sonra kişi cünüb oluyor gusül etmesi için imkân yok eve gitmesi gerekiyor, eve gidene kadar teyemmüm ile gusledip namâzlarını kılabilir mi ?

Bunu yaparken kişinin kendi kendine tatmîn olması gerekiyor. Tabi ki bu câiz olmayan bir eylemdir. Ancak bu tıbbî ve gerekli olan bir işlemdir. “Evli olan kimseler hanımı vâsıtasıyla bunu yapsın, laboratuvara göndersin” denmez. Çünkü o hücrelerin yaşama zamânı vardır. İllâ ki o kapalı ortamda olması gerekir. Bu keyfî ve nefsî tahrik etmek için yapılan bir uygulama değildir, tıbbî bir uygulama olacağı için bunda herhangi bir mahzûr lâzım gelmez.


Normalde boy abdesti maksûd olan ibâdetlerden değildir, maksûda vesîle olan ibâdetlerdendir ki maksûda vesîle derken maksûd namâzdır ama bir insan cünüb iken namâz kılması mümkün değildir. Dolayısıyla namâz mükellefiyyeti söz konusu olduğu an, yıkanması farz olacaktır. Eğer o esnâda namâzla muhâtab değilse, daha namâz vaktine varsa, yıkanmamasından dolayı o kişiye günahkârdır denmez. Kişi böyle bir duruma düşerse bir şey yiyip içmemesi eğer içecekse de ağzını çalkalaması güzel olan bir eylemdir.

Eğer namâzla muhâtab değil ise o esnâda daha namâz vakti girmemişse vaktin namâzını da zaten kılmışsa, yıkanmadığından dolayı günah işlemiştir anlamı taşımamalıdır. Ne zamân ki namâz vakti girdi ve namâzla mes’ûl oldu, kılmak zorunluluğu tahakkuk etti o zaman yıkanmak o kişiye farz olarak cârî olacaktır. Güzel olan, ihtiyâtlı olan vakit kaybetmeden boy abdesti almasıdır.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki