Bir sonraki


88-Abdest alıyorum gaz geliyor, beni çok rahatsız ediyor tekrâr abdest alıyorum.Ne yapmam gerekir?

3510 Görüntüleme
Lâlegül TV
102
Yayınlama Tarihi 07 Sep 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Abdest alıyorum gaz geliyor beni çok rahatsız ediyor tekrâr abdest alıyorum. Namâz içinde çok kere yine geliyor, vesvese değil bazen sünneti kılıyorum abdest alıyorum farzı kılacağım zaman tekrar gaz geliyor,bu noktada ne yapmam gereklidir?

Bir insanın yellenmesi abdesti bozar, abdesti bozulduğu zamânnamâzı da bozulacaktır ancak namâzı bozmada gidip abdestini tâzeleyerek gelip namâza aykırı başka bir eylemde bulunmadan namâzınadevâm edebilir. Bunun fıkhını da bilmek gerekir. Çok basit bir olay da değildi. O yüzden kitâplarımızda“en güzeli baştan başlamak yeniden sıfırdan kılmaktır”denir. Bu kardeşimizin bu hâli eğer bir vesvese değil ise ki vesvese olmadığını söylüyor o zaman “özür sâhibi miyim değil miyim” noktasına dikkat etmelidir.

Özür sâhibi olabilmesi için aranan belli bir kritervardır ki bir namâz vakti boyunca abdest alıp namâz kılacak kadar fırsat vermeden o özrün devâm etmesidir. Böyle bir devamlılık söz konusu olmuşsa artık bu kişi özür sâhibidir bundan sonra her bir namâzvaktinde bir kere dahi yellenmetahakkuk etse özür devâm eder, o zamânnamâz vakti içinde abdestini alır o abdest ile velev ki yelleme işlemi olsa biledilediği kadarnamâz kılabilir. Ama eğer özür sahibi değilse belki biraz zor olacak ama dikkat etmelidir böyle bir şey olduğu zaman namâzını kesip abdestini alsın veyâ yellenmesine etken olan şeyleri bertaraf etmeye gayret etsin. Rabbim muvaffak etsin.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki