Bir sonraki

123- Tilâvet secdesi nasıl yapılır?
Lâlegül TV
924 Görüntüleme

84-İşyerine gelen bayan misafirlerler ısrâr edercesine musâfaha yapıyorlar, nasıl önlem almalıyız?

2269 Görüntüleme
Lâlegül TV
105
Yayınlama Tarihi 06 Sep 2018 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

İşyerine gelen bayan misafirlerle musâfaha (el sıkışma) yapmıyoruz ama çoğu bayanlar ısrâr edercesine musâfaha yapıyorlar, abdestimiz bozulur mu nasıl önlem almalıyız?

Müslümân bir erkek mahremi olmayan, helâli olmayan bir bayanla aslâmusâfaha yapmaz.Efendimiz AleyhissalâtuVesselâm'ın bu noktada birçok Hadîs-i Şerîfi vardır. Hazreti Ayşe RadıyallâhuTe’âlâAnhâVâlidemizden birçok rivâyetler vardır.Dolayısıyla bu noktada bir erkeğin yabancı olan bir kadına temâs etmesi kesinlikle câiz değildir. Ancak hanefîkaynaklarında kadının acûze olması(çok yaşlı olması, artık kadınlık vasfını bir nevi yitirmiş olması)bu kabilden olursa bu konuda musâfahadafetvâ verilebiliyor ama böyle bir durum değil ise yabancı bir erkeğin yabancı bir kadınla, gençlerin birbirleriyle bu şekilde bir temâsa geçmesi ne olursa olsun velev ki iş îcâbı dahiolsa câiz değildir,günahtır.Karşı tarafın zorlaması bir şey ifâde etmez çünkü daha büyük tehlike onu bekliyor. MevlâTe’âlâ Hazretleri diğer taraftan din zor oluyor.Bu konuda kişi tercihini ortaya koymalıdır. Emr-i bil ma’rûf yapmalıdır, yanlış olduğunu vurgulamalıdır.

Mesele abdestin bozulup bozulmaması yönüyle değil Hanefî mezhebine göre bir erkeğin kadına temâs etmesi abdesti bozmaz.Haram olması ayrı bir konu ama abdest noktasında Hanefî mezhebinde abdesti bozan bir durum değildir. Şâfîi mezhebine göre eğer o kimse nikâhı helâl olan kişilerdense bu durumda müştehatdediğimiz (kendisi ile birliktelik yaşanma imkânı olan biriyse) bu durumda böyle bir kimsenin elle temâs etmesi yani etin etetemâs etmesi abdesti bozacaktır. Ama meselenin abdest boyutuyla değil de böyle bir temâsın helâl olup olmama yönüyle ilgilenmek gerekir. Bu kesinlikle câiz değildir. İş îcâbı veya farklı bir takım etkenler dahi olsa bu noktada tavrımızı net bir şekilde ortaya koymamız gerekir ki Rabbim muvaffâk eylesin.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki

123- Tilâvet secdesi nasıl yapılır?
Lâlegül TV
924 Görüntüleme