Bir sonraki


106-Vücudumuzda çizik-kesik olunca “yara bandı vs.” ile abdest aldıp namâza devam mı etmeliyiz?

4766 Görüntüleme
Lâlegül TV
105
Yayınlama Tarihi 01 Mar 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Bâzen parmağımızda veyâ başka bir yerimizde ufak bir kesik oluyor. Bir bez sarınca da kan duruyor. Bu gibi durumlarda “yara bandı vs.” taktıktan sonra abdest alarak namâza devam mı etmeliyiz?

Bu mesele kaynaklarımızda cebîre olarak değerlendirilir. Bir yaranın üzerine sarılmış bir bez veyâ tampon, kırık üzerine yapılmış bir alçı. Suyun alta ulaşmasının zarar vermesi veyâ o bölgenin açık olmasının zararı olması, hastalığın artması veyâ tedâvî sürecinin uzaması, kişiye şiddetli bir elem vermesi gibi durumlar o bölgenin sarılması için bir etkendir. Böyle bir durum varsa altını yıkama farziyeti düşer, üzerine mesh verilmesi yeterli olur.

Genelde ufak bir çizik olduğunda yara bandı tedâvî için değil kanın sağa sola sürülmemesine yöneliktir. Hatta ve hatta bu gibi yaralarda belki de o yara bandı o yaranın iyileşmesini geciktiren bir unsurdur, açık olsa daha çabuk iletecektir. O yüzden “tampon yaptım bitti artık orası cebîre hükmünü almıştır, abdestte üzerine mesh ederim” diyemezsiniz. Onun durdurulması noktasında gayret sarf etmeli ve abdesti o şekilde almalıdır.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki