Bir sonraki


106-Kulaktaki küpe deliği gusül alırken içine su kaçırılarak yıkanmalı mıdır?

121 Görüntüleme
Lâlegül TV
54
Yayınlama Tarihi 01 Mar 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Kulaktaki küpe deliği gusül alırken içine su kaçırılarak yıkanmalı mıdır? Gusül gerektiği zamân takıp çıkarıyorum. Bunu yapmaya gerek var mı parmak ucuyla ovalamak yeter mi?

Bu kişinin kalbindeki itmînân (inandığımız konuda iknâ olmakla) alâkalıdır. Orada bir delik varsa o deliğin içine suyun ulaştırılması gerekir. Ben parmağımla ovalayarak bulaştırıyorum, kalben mutma’in ve rahatım diyorsa illâ ki oraya bir şey sokmak sûretiyle deliği yenilemesine gerek yoktur. Özellikle câhiliye döneminde erkekler “ben kulağımı deldirmiştim, şimdi kapanmasını istiyorum ama her gusülde de oraya iğne sokuyorum, bu sefer kapanmasına müsâade olmuyor, bir sıkıntı oluyor” şeklinde bir zorlamaya da gerek yoktur.

Normalde kabuk bağlamak sûretiyle orası kapanıyorsa ( vücudun kendisinin üretmiş olduğu doku vesîlesiyle kapatıyorsa) orayı açmaya ihtiyâç yoktur. Kir gibi bir etkenle kapanmışsa el ile ovalamak sûretiyle veyâ bir şekilde açıp oraya suyu ulaştırmak gerekir. Burada önemli olan kişinin kalbî kanâatidir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki