Bir sonraki


105-Kansızlıktan dolayı doktorum rahim içi araç (spiral) takılmasını istedi.Bunu taktırabilir miyim?

106 Görüntüleme
Lâlegül TV
54
Yayınlama Tarihi 25 Feb 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

3 senelik evliyim ve 2 çocuğum var. Kansızlıktan dolayı doktorum rahim içi araç (spiral ) takılmasını istedi. Bunu taktırabilir miyim?

Gebelikten korunmaya yönelik birçok sistem var. Spiral de bunlardan bir tanesidir. Ancak spiral meselesinde kadının avret mahallinin açılması, bakılması ve oraya bir takım müdâhaleler yapılmasında velev ki karşısındaki doktor kadın dahi olsa o bölgeye başka bir kadının zarûret ve hâcet olmaksızın temâs etmesi, bakması câiz değildir. Ciddî anlamda bir mâzeret olması gerekir. Ancak kişinin eşi doktordur, aralarında bunun takılmasına mânî bir durum yoktur. Bu kabilden olursa bunda bir sıkıntı yoktur. Yeter ki tıbbî bir rahatsızlık olmasın.

Hâriçteki bir doktora bunu yaptıracak olursa (bir kadının, kadın doktora bunu yapmasında) diğer alternatifleri zorladığı halde olmaması durumunda tek çâre bu söz konusuysa belki bir ihtiyaç olarak değerlendirilir o zamân câizdir şeklinde bir hüküm verilebilir ama bu konuyu genelleştirmek de uygun değildir. Hiçbir sıkıntı yok diyerek diğer korunma yöntemlerine başvurmadan, diğerlerinden istifâde etme imkânı olduğu halde “bu daha kolayımıza geliyor” diyerek başvurulmasında bir ihtiyâç olmaksızın avret mahallinin açılması söz konusu olacağı için fıkıhçılarımız bu konuya pek sıcak bakmamaktadır ve onay vermemektedir.

Diğer şartlar zorlandığı halde olmuyorsa, ille de bu gerekiyorsa bir ihtiyâç ve zarûret olacağından tıbbî bir mesele gibi değerlendirileceğinden bunda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki