Bir sonraki


105-Eşimle tartışırken “vallahi, billahi bir daha alışverişe gitmeyeceğim” dedim. Ne yapmalıyım

78 Görüntüleme
Lâlegül TV
54
Yayınlama Tarihi 25 Feb 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Eşimle bir tartışmamızda “vallâhi, billâhi bir daha alışverişe gitmeyeceğim” dedim. Mutfak alışverişi için mecbûren yine gittim. Ne yapmam lâzım?

Bu “Yemîn-i Mün’akit” akdedilmiş bir yemîndir. İleriye yönelik olarak bir şeyi yapacağına veyâ yapmayacağına dâir yemîn etmiştir. Bu yemînini bozması durumunda da keffâret gerekecektir. Yemîn keffâreti 1- 10 fitre vermesi (10 fakiri sabahlı, akşamlı yedirmesi veyâ giydirmesiyledir.) Maddî imkân buna müsâit değilse üç gün peş peşe, oruç tutmasıdır.

Geçmişte olan bir olaya karşı edilen yemîn bilmeyerek yapılmışsa bu “Lağv” olur. Örneğin; Yapmadığı halde yaptığını veyâ yaptığı halde yapmadığını zannederek kasıtlı olmadan bilmeyerek yemîn etmişse bu “Yemîn-i Lağv” olur. Bundan dolayı muâheze olmayacağı (sorgulanmyacağı) umut ediliyor. Herhangi bir keffâret de söz konusu değildir.

Kasıtlı olarak geçmişteki bir olaya yalan yere yemîn ediyorsa, burada keffâret yoktur. Buna “Yemîn-i Gamus” denir. “Bu öyle büyük bir günâhtır ki keffâreti dahi yoktur” şeklinde kitaplarımızda geçmektedir. Keffârete tâbî değildir, bu kişi tövbe-istiğfâr etmelidir. Mevlâ Te’âlâ Hazretleri’ne yalvarmalı, kendisini affettirmesi için elinden gelen gayreti sarf etmelidir. İleriye yönelik yapıp yapmamaya yönelik yemîn etmesi ve yemînini bozması durumunda keffâret olur ki kardeşimizin yemîni de bu kabilden olacağı için yemîn keffâreti vermesi gerekir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki