Bir sonraki


105-19 yaşındayım.2 ay önce vefat eden sözlümle ahirette evlenmek istiyorum. Bu mümkün mü?

888 Görüntüleme
Lâlegül TV
106
Yayınlama Tarihi 25 Feb 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Ben 19 yaşındayım. Sözlüm 2 ay önce vefât etti. Ben dünyada evlilik yapmak istemiyorum, âhirette onunla evlenmek istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü, evlenmeyip onu beklemem doğru mu?

Acı tâze olduğu zamân insan bâzı ifâdeler kullanabiliyor ancak bu ifâdeler zamân geçtikçe kişiye yük olarak kalabiliyor. Hayat uzadıkça ve acı tâzeliğini yitirdikçe artık ünsiyet, dünya ile irtibât devam edecektir, farklı şeyler olabilir. O yüzden böyle bir söylem doğru değildir. Sahabe-i Kirâm Radıyallâhu Anhum Hazerâtı’nın dönemine bakıldığında ölüm döşeğinde olan bir Ashâb bile âhirete bekâr gitmeme adına evlenmeyi tercih ediyor. Allâh Rasûlü Efendimiz Aleyhisselât-u Vesselâm da “Nikâh benim sünnetimdir” buyuruyor. Dolayısıyla kişinin “ben evlenmeyeceğim” diyerek kendine sınır getirmesi doğru değildir.

Âhirette onunla birlikte olup olmama meselesine gelince “cennete girildiği zamân cennette kişi ne istiyorsa, ne arzuluyorsa, neye hevesi varsa o, ona verilecektir. Dolayısıyla onu dünya aklıyla mülâhaza etmemizin bir mantığı yoktur çünkü biz ne tasavvur ediyorsak zâhiren tasavvur ediyoruz oysa ki âhiret ebedî olan bir âlemdir, müşâhede etmediğimiz bir âlemdir. Dolayısıyla biz gaybı vâkıa ile anlamaya çalışıyoruz ki bu kıyaslama hiçbir zamân isâbet edici olmayacaktır.

Kur’ân-ı Kerîm bize “orada her istediğiniz var” demiştir ki teferruâta girmeye gerek yoktur. Cennette eğer sen onu istiyorsan Mevlâ Te’âlâ seni memnûn edecektir, seni mutlu edecektir onunla berâber olman gerekiyorsa da olacaksın lâkin “ben dünyâ hayâtındayken evlilik yapmadan bekâr olarak âhirete gideyim” şeklindeki bir izlenim doğru bir şey değildir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki