Bir sonraki


103-Maddi zorluklar yüzünden 33 yaşına evlenememiş bir kişinin kredi çekilip evlendirilmesi caiz mi?

247 Görüntüleme
Lâlegül TV
57
Yayınlama Tarihi 25 Jan 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Yaşı geçen bir insan maddî zorluklar vs. yüzünden 33 yaşına evlenememiş ve şu anda da evlilik için maddî durumu hiç yeterli değil. Bu kişinin bir yakını tarafından kredi çekilip evlendirilmesi câiz midir?

Hazreti Peygamber Aleyhissalât-u Vesselâm “Nikâh benim sünnetimdir” buyuruyor. Bu hadîs-i şerîf’ten istidlâl eden (delil getiren) fukahâ ”Evlenmek kişinin konumuna göre farklı hüküm alabilir” diyor. Bâzeb vâcib, bâzen sünnet, bâzen de mekrûh olur. Maddî imkân yerinde olan bir insan düşünelim. Her yönüyle evleneceği hanıma bakabilir ve evlenmemesi durumunda da harâma düşecektir. Böyle bir kişinin evlenmesi vâcibtir. Eğer harâma düşme durumu yoksa (mu’ tedil bir konumda ise) alacağı hanıma da bakabilme imkânına sâhipse (zulmetmeyecekse) bu kişinin evlenmesi sünnettir. Hadîs-i Şerîf ile mes’ûl olan kişi budur. Her yönüyle hanımına bakamayacak ve zulmetme endişesi taşıyorsa her yönüyle de sıkıntı çekecekse böyle bir kimsenin evlenmesi mekrûh olacaktır.

Evlilik meselesini tek bir kalem olarak ele almak doğru değildir. Kişinin konumuna göre hukuksal olarak farklılık arz edecektir. Ne olursa olsun bir insanın harâma girmesiyle berâber evlilik yapmasına ruhsat verilemez. Kredi kullanmak harâmdır, fâizli bir sistemdir bu velev ki evlilik gibi sünnet olan veyâhût teşvîk edilen bir amaç için olsa bile buna aslâ ruhsat verilmez, bu doğru bir şey değildir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki