Bir sonraki


103-Doktorun verdiği ilâcın reçetesinde“domuz pankreasından üretilmiştir”yazıyor. Ne yapmalıyım?

297 Görüntüleme
Lâlegül TV
57
Yayınlama Tarihi 25 Jan 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Doktorun verdiği ilâctan bir tane yuttuktan sonra reçetesinde “domuz pankreasından üretilmiştir” yazdığını fark ettim. Mu’âdili olmayan bu ilacın hükmü nedir, ne yapmalıyım?

Bu harâm ile tedâvî başlığı altında kaynaklarımızda incelenen bir meseledir. Efendimiz Aleyhissalât-u Vesselâm “Allâh size harâm kıldığı şeyde sizin için şifâ yaratmamıştır” buyurmuştur. Bu hadîs-i şerîf’ten yola çıkan fukahâ iki görüşe ayrılıyor. Bir grup bu hadîs-i şerîf’in zâhirini esâs alarak velev ki o şeyde fâide ilâc olarak kullanılsa) bile o ki harâmdır ve onu kullanmanın câiz olmayacağını vurgulanmıştır. Hanefîlerde çoğunluğu oluşturan diğer bir grup ise eğer o ilâcın (tıpta kullanılacak olan nesne) helâl yoldan başka bir alternatifi yok ise ve onun fayda vereceği de tecrübe ile sâbit ise bu takdirde kullanılabileceğine hüküm veriyorlar.

Bir insan muzdar durumda olsa, açlıkla baş başa kalsa ve yanında lâşe eti olsa bu da harâmdır. Böyle bir insanın o lâşe etinden yemesine müsâade vardır. Hatta yerine göre emir vardır. Oysa ki harâm olan bir şeydir. Dolayısıyla bu kişi hakkında mâdem ki bütün kapılar kapanmış sâdece o şeyden fayda umuluyor ve bu noktada da tecrübe var ise o şeyin harâmiyeti bu kişi hakkında bir nevi rafa kalkmış olur. Haramlılık vasfı var olduğu müddetçe şifâ olmaz ama o kişi hakkında artık haramlılık vasfı yoktur bu sebeple kullanmasına müsâade ediliyor. Eğer alternatifi yoksa , ondan fayda görüleceği güvenilir doktorlar tarafından söyleniyor veyâ tecrübe edilmiş ise bu kullanılabilir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki