Bir sonraki


103-Dişi ineğin erkek boğayla çifleştirilmesi mukâbilinde para alıp-vermek doğru olur mu?

656 Görüntüleme
Lâlegül TV
106
Yayınlama Tarihi 25 Jan 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Biz hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bizim yörede dişi ineği erkek boğaya çektirme (çifleştirme) akabinde erkek hayvan sâhibi bizden para taleb ediyor, vermemiz doğru mu?Meselâ erkek hayvan sâhibine para yerine 1 çuval hayvan yemi versek câiz olur mu?

Erkek hayvanın dişi hayvanla birleştirilmesi mukâbilinde ücret almanın câiz olmadığı kitaplarımızda geçmektedir. Çünkü “döl” netîce itibarıyla mütekavvim olan bir mâl değildir ve kişinin bu bağlamda ücret alması da câiz değildir. Bunun üzerine akit yapmak câiz olmayacaktır.

Günümüzde bu yaygınlık kazanmış olup yapılması gerekiyor. Hatta entegre sisteminde daha farklı bir şekilde de yapılabiliyor. Burada iki şekilde bir işleme mürâca’at edilebilir. Birincisi bir akit, anlaşma olarak değil de vaat (sözleşme) gibi “ben hayvanına bir çuval yem alıyorum ama almayabilirim, senin böyle bir beklentin olsa da vermeme hakkım var” şeklinde hediye kabilinden olursa bu bir akit olmaz, bunda sıkıntı olmayacaktır. Eğer bir akit olarak alışveriş tarzında yapılacaksa o zamân bunu bir kirâ sistemi olarak düşünebiliriz. Yoksa bizâtihî hayvanın birlikte olmasına mukâbil ücret alıp-vermek olmaz.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki