Bir sonraki


102-İstibrâ yaparken pamuğa necâset bulaşmış veyâ bulaşmamış olarak geri çıksa abdest bozulur mu?

1229 Görüntüleme
Lâlegül TV
105
Yayınlama Tarihi 16 Jan 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

İstibrâ yaparken pamuk kullansak ve abdest aldıktan sonra pamuğu kendiliğinden ya da irâdemizle geri çıkarsak abdest bozulur mu? Pamuğa necâset bulaşmış veyâ bulaşmamış olarak çıksa hüküm fark eder mi?

Kişinin tuvalet ihtiyâcını gördükten sonra avret mahallini temizlemesine, yıkamasına “istincâ” denir. Temizlikten önce necâset mahallinde necâsetin kalmaması için ıkınması, birkaç adım yürümesi şeklinde yapılan işlemlere ise “İstibrâ” denir. İstibrâ erkekler içindir, kadınlar için istibrâ yoktur, tuvalet ihtiyâcını gördükten sonra belli bir müddet orada beklemesi yeterlidir. Erkekler ufak su döktükten sonra hemen tahâret alacak olsalar dışarı çıkıp birkaç adım yürüdükten sonra idrâr mahallinden tekrâr idrâr sızıntısı olma ihtimâli vardır. O yüzden derhâl abdest almamalı, biraz yürümeli, ıkınmalı, halk arasında kırk adım denilen birkaç hareket yapmalı ve ondan sonra da tekrârdan tuvalete girerek temizlik yapmalıdır.

İstincâ temizlik, istibrâ temizlik öncesinde kalben orada bir şey kalmadığına kanâat getirecek şekilde birtakım hâl ve hareketlerde bulunmasıdır. Erkeklerin bunu yapmadan direkt pamuk kullanabilir. Pamuk kullandığı zamân abdestini alsa ve daha sonra da pamuk dışarı çıksa, çıkan pamuk eğer kuru ise (herhangi bir idrâr bulaşmamışsa) bu abdesti bozmaz, abdesti bozan şey idrârın dışarı çıkmasıdır. Pamuk abdestten sonra ıslanmış bir şekilde dışarı çıkarsa bu idrâr dışarı çıktı demektir ki bu takdîrde kişinin tekrârdan abdest alması gerekli olacaktır.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki