Bir sonraki


101-Boş saflar dururken bir kısım cemâatin müezzinlik mahfilinde namâz kılması câiz midir?

243 Görüntüleme
Lâlegül TV
55
Yayınlama Tarihi 10 Jan 2019 / Kategori: Bir Soru Bir Cevap

Cemâatle namâz kılıyoruz, arkamızda boş saflar var. Bir grup da müezzinlik mahfilinde namâz kılıyor. Bu dînen câiz midir?

Kitaplarımızda da geçtiği üzere ön safta boşluk varken kişinin arkalarda saf tutması mekruhtur. “Câmiye geldiğinizde ön safta boşluklar dolmuş ve arkada da kimse yoksa bu durumda kişi İmâm Efendi rükûya gidene kadar bekler, o zamâna kadar biri gelirse onunla berâber saf tutar. Eğer kimse gelmezse ön saftaki işi bilen bir kimseye arkasından işâret eder ve o kimse de geri gelince onunla berâber saf tutarlar.” deniliyor. Bu günümüzde pek bilinen bir şey değildir. Özellikle namâz içerisinde arkadan birinin sizi çektiğini düşünecek olursak o kimsenin farklı şekilde hareket sergileme ve namâzı bozma ihtimâli vardır. Müteahhir ulemâ bu, insanlar katında bilinmediği için bir nevi zarûret söz konusu olduğundan dolayı bu kimsenin tek başına kılabileceğinden bahsediyor.

Keyfî olarak, İmâm Efendi’nin arkasında saflar dizilmiş en arkada müzzinlik mahfili var ve buraya kadar arada bir boşluk var ise “sâdece müzzinlik yeri orasıdır” diye orada ayrı bir saf tutmak elbette mekrûhtur, doğru bir şey değildir. Cemâat oraya kadar (müzzinlik mahfili) gelirse olabilir ama cemâat oraya kadar gelmediği zamân “burası müezzine tahsîs edilmiş bir alandır” diyerek orada namâz kılınması bu kerâheti ortadan kaldırmayacaktır. Netîcede ön safta boşluk varken kişinin arkada durması her hâlükârda kerâhettir.

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Bir sonraki